JAUNĀKĀS ZIŅAS PAR ŪDENS KVALITĀTI DUBKALNU ŪDENSKRĀTUVĒ PĒC VESELĪBAS INSPEKCIJAS APMEKLĒJUMA

Aģentūra informē,  ka ņemot vērā, ka pēdējo nedēļu laikā gan aģentūrā, gan Veselības Inspekcijā (turpmāk – Inspekcija) ir vairākkārt saņemtas sūdzības par veselības problēmām, kas radušās pēc peldes Dubkalnu karjerā, Inspekcijas speciālisti 10.08.2016. veica minētās ūdenstilpes apsekošanu, lai apzinātu situāciju, novērtētu teritoriju un iegūtu plašāku informāciju par atpūtas vietu, kas tiek izmantota peldēšanai.

Peldvietas apsekojuma laikā konstatēts, ka vizuāli ūdens ir tīrs, dzidrs, ar labu caurredzamību, netika novērotas zilaļģu savairošanās pazīmes, kā arī apkārtējā teritorijā, kurā dominē meža zemes, netika konstatēti potenciāli piesārņojuma avoti, kas varētu radīt ķīmisko piesārņojumu. Apkārtējā teritorija ir sakopta, ar labiekārtotām atpūtas vietām un atbilstoši apsaimniekota. Ūdens mikrobioloģiskā kvalitāte Dubkalnu karjerā gan šogad, gan iepriekšējos gados ir bijusi  laba.

Saistībā ar sūdzībām  par izsitumiem pēc peldēšanās Dubkalnu ūdenskrātuvē, veicām papildus ūdens testēšanu, kur tika atkārtoti skatīti mikrobioloģiskie rādītāji un metāli. Pielikumā testēšanas pārskats.  Pēc BIOR speciālistes Ingrīdas Egles  komentāra – ūdens mikrobioloģiskie rādītāji atbilst  MK Not.Nr.608(2010.06.07)prasībām, smago metālu koncentrācija Dubkalnu karjera ezera ūdeņos nav konstatēta.

Izvērtējot vairāku iedzīvotāju aprakstītos simptomus un to parādīšanās raksturu, Inspekcijas speciālistiem ir pamats uzskatīt, ka novērotās alerģiskās reakcijas iemesls varētu būt mikroskopisko parazītu klātbūtne ūdenstilpnē, kas var cilvēkiem ar jūtīgāku ādu izraisīt veselības traucējumus (ādas alerģiju) ar nosaukumu „peldētāju nieze”.

“Peldētāju nieze”:

Ja ūdenskrātuvē, kura tiek izmantota peldēšanai, ūdens plūsma ir lēna vai ūdens ir stāvošs (karjeri, ezeri), kā arī ja tajā ir novērota ūdensputnu un/vai ūdens zīdītāju klātbūtne, būtu jāpatur prātā, ka ūdenstilpē ir iespējama arī mikroskopisko parazītu klātbūtne kas var cilvēkiem ar jūtīgāku ādu izraisīt veselības traucējumus (ādas alerģiju) ar nosaukumu „peldētāju nieze”.
Inspekcija informē, ka alerģiska ādas reakcija pēc peldes, kas tiek dēvēta par „peldētāju niezi” jeb cerkāriju dermatīts vasaras mēnešos ir samērā izplatīta visā pasaulē, t.sk. sakarā ar klimata pārmaiņām izplatās arī mūsu ģeogrāfiskajā zonā.
„Peldētāju niezi” izraisa reakcija uz noteiktiem mikroskopiskiem parazitāro tārpu kāpuriem, kas savā attīstībā inficē putnus un/vai ūdens zīdītājus un pēc tam gliemežus. Kāpuru stadija, kas izdalās no gliemežiem, var radīt minētās alerģiskās parādības jutīgiem cilvēkiem.
Kāpuri nevar iekļūt cilvēku organismā un tie īsā laikā aiziet bojā. Vairumā gadījumu, ja ir konstatēta „peldētāju nieze”, medicīniska palīdzība nav nepieciešama, simptomus var mazināt jebkurš pretalerģijas preparāts vai ādu nomierinošs losjons.

Lai izvairītos no nevēlamām sekām peldoties vietās, kur iespējams saskarties ar parazitāro tārpu kāpuriem, Inspekcija iesaka ievērot šādus higiēnas un piesardzības nosacījumus:

– Bērniem un pārējiem iedzīvotājiem, kuri ir jutīgi pret dažādiem faktoriem, kas izraisa alerģiju, neizmantot peldvietu, ja ir zināma informācija par novērotiem gadījumiem, kad pēc peldes konstatēta „peldētāju nieze” un peldvietas apkārtējā teritorija liecina, ka ir iespējams ūdens piesārņojums ar mikroskopiskiem parazītiem (ja apkārtne ir purvaina, ūdenī ir sastopami daudz gliemežu un ūdensputni, bebri, ūdensžurkas vai citi ūdens zīdītāji).
– Noslaucīties ar dvieli tūlīt pēc peldes vai noskaloties dušā, ja tas ir iespējams, jo kāpuri ūdenī nemēģina ieurbties ādā, bet mēģina to darīt laikā, kad peldētājs ir atstājis ūdeni un āda pakāpeniski nožūst.
– Nebarot ūdensputnus peldvietās un ūdenstilpēs, kuras tiek izmantotas peldēšanai, jo tas veicina putnu piesaisti noteiktai vietai

BIOR_TP_PV-2016-P-53957_V1-SIGNED

Vairāk informācijas skatīt:

http://www.vi.gov.lv/lv/vides-veseliba/peldudens/peldudens-monitorings/peldetaju-nieze

http://www.vi.gov.lv/lv/vides-veseliba/peldudens/peldudens-monitorings/peldvietu-udens-kvalitate-neoficialajas-peldvietas/_3176/peldvietu-udens-rezultati-neoficialajas-peldvietas/ikskiles-novada-neoficialo-peldvietu-udens-kvalitate