Jaunumi

“Ogres Zilajos kalnos” – Mazās Juglas kaujas 105.gadadienai veltīts militāri patriotiskās audzināšanas pārgājiens

23.septembrī Dabas parkā “Ogres Zilie kalni”, pie Dubkalnu ūdenskrātuves, noslēdzās gadskārtējais Militāri patriotiskās audzināšanas pārgājiens. Tajā vienkop sanāca ap tūkstots Ogres novada skolu 7. un 8. klašu audzēkņu. Šogad blakus Latvijas un Ogres novada karogam plīvoja arī Ukrainas valsts karogs, paužot atbalstu Ukrainas tautai un atbalstot Ukrainu cīņā pret agresorvalsti Krieviju. Pārgājienā piedalījās arī skolēni no Ukrainas.

Šis pasākums, kura idejas autors ir Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, bija veltīts Mazās Juglas kaujas 105.gadadienai. To organizēja pašvaldība sadarbībā ar pašvaldības aģentūru "Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa "Zilie kalni" attīstības aģentūra" un biedrību "Patriotiskās audzināšanas un militārās tuvcīņas skola".

Pārgājiena mērķis – izkopt skolēnu nacionālo pašapziņu un piederības sajūtu Latvijai, izzināt Mazās Juglas kaujas vēsturi, izrādīt cieņu karavīriem, kuri cīnījās par Latviju. Tāpat arī iepazīstināt skolēnus ar militāro tehniku un ekipējumu.

Vispirms dalībniekus uzrunāja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš, Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece, Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona komandieris pulkvežleitnants Ainārs Rauza, vecākais eksperts reliģijas jautājumos Elmārs Pļaviņš un pašvaldības aģentūras "Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa "Zilie kalni" attīstības aģentūras direktora vietniece Ieva Kraukle. Tad sekoja audzēkņu izglītojoši informatīvās aktivitātes, kā arī dažādas atjautības un veiklības sacensības. Savukārt no pārgājiena laikā savāktajiem dabas materiāliem klašu pārstāvji izveidoja Latvijas kartes kontūru.

Liela piekrišana bija militārās tehnikas un aprīkojuma paraugdemonstrējumiem. Transporta tehniku, testa braucienus, nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas un glābšanas uz ūdens paraugdemonstrējumus nodrošināja Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljons un Militārā policija.

Pēc aktīvas un informatīvi piesātinātas darbošanās svaigā gaisā pārgājiena dalībnieki gardu muti baudīja zemessargu pagatavoto griķu biezputru, kas atzinību izpelnījusies jau iepriekšējos gados.

Atvadoties audzēkņi un viņu skolotāji izteica gandarījumu par šajā pasākumā saturīgi pavadīto laiku.

Interesenti te, protams, varēja arī vairāk uzzināt par Mazās Juglas kauju, kas Latvijas vēsturē uzskatāma par otru lielāko latviešu strēlnieku varonības apliecinājumu pēc Ziemassvētku kaujām. Tā ir viens no varonīgākajiem un reizē traģiskākajiem notikumiem Latvijas vēsturē. 1917. gada 1. septembrī Austrumu frontes Daugavas sektorā sākās lielākā vācu ofensīva triju kara gadu laikā ar mērķi ielenkt un iznīcināt Krievijas 12. armiju, kas aizsargāja Rīgu, un ieņemt pilsētu. Uzbrukums sākās tagadējā Salaspils un Ogres novada teritorijā, kur aizsardzības pozīcijas bija ieņēmuši latviešu strēlnieku pulki. Divdesmit sešu stundu laikā cīņā pret vāciešiem savu dzīvību atdeva vairāk nekā puse no 5. Zemgales pulka strēlniekiem un 80 procentu pulka virsnieku.

Foto no Ogres novada pašvaldības arhīva

Ieteikt

Informācija (2) Atvērt

Jaunumi

Skatīt visus

Karte