Nesen Ogres novada pašvaldības aģentūras “Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa “Zilie kalni” attīstības aģentūra” direktora vietniece Ieva Kraukle, kura paralēli tiešajam darbam strādā doktordisertāciju par pilsētmežiem, tai skaitā Ogres Zilajiem kalniem, piedalījās starptautiskā zinātniskā konferencē “Izmaiņas augstākās mežsaimnieciskās izglītības politikā”. Konference notika Lietuvā, Kauņā, Vitautas Magnus universitātē, Meža zinātnes un ekoloģijas fakultātē.
Konferences rīkotājs – asociācija SILVA NETWORK – apvieno Eiropas augstskolas, kuras sagatavo mežsaimniekus.
Visvairāk pārstāvju bija no Vācijas. Piedalījās arī Īrijas, Zviedrijas, Somijas, Nīderlandes, Ungārijas, Slovākijas, Lietuvas, Latvijas zinātnieki. Kopā vairāk par pāris desmitiem dalībnieku, tāpēc atmosfēra izvērtās ļoti patīkama, ieinteresēta. “Te nebija vienaldzīgo,” teic Ieva Kraukle.
Ieva, pēc izglītības ainavu arhitekte, kuras darbs jau trešo gadu desmitu saistīts ar pilsētmežiem, pašlaik ir doktorantūras studente un šeit pārstāvēja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti (bijušo Lauksaimniecības universitāti). Viņas tēma šajā konferencē – “Pilsētmežu plānošanas un apsaimniekošanas multidisciplinārais raksturs. Latvijas pieredze”. Prezentācija balstījās Ogres Zilo kalnu pieredzē.
Doktorante iepazīstināja ar būtiskāko pilsētmežu multidisciplinārajā raksturā. Proti, agrāk pilsētmežus apsaimniekoja un plānoja mežsaimnieki, bet tagad tas notiek multidisciplināri. Šajā procesā piedalās arī teritorijas plānotāji, vides eksperti, ekologi, dabas aizsardzības speciālisti, ainavu arhitekti (veidojot labiekārtojumu un infrastruktūru, kā arī meža ainavu). Tāpat plānošanā tiek piesaistīti vēsturnieki (pētot dažādu periodu apdzīvotību, militāro mantojumu), ārsti (runājot par meža labvēlīgo ietekmi uz cilvēka fizisko veselību un pēdējā laikā daudz vairāk uzsverot psihoemecionālo veselību), dažādu sporta veidu pārstāvji, tūrisma attīstītāji, mākslinieki, dažādu pakalpojumu sniedzēji. Turklāt šiem daudzajiem speciālistiem jāspēj sastrādāties ar mežu īpašniekiem.
Pilsētas mežam, kas Latvijas izpratnē nav daži koki urbānā vidē, bet gana apjomīga meža platība, ir dažādas funkcijas (vides, sociālā, kultūrvēsturiskā, sportiskā) un grupas (rekrācijas, aizsargājamie, vizuāli nozīmīgie). Ieva iepazīstināja ar to, kā šīs funkcijas darbojas Ogres Zilajos kalnos.
Konference ilga trīs dienas, no kurām divas bija veltītas priekšlasījumiem, viena – praktiskajai pieredzei. “Devāmies uz Džūkijas Nacionālā parku, kur Lietuvas kolēģi saglabā mežu un purvu teritorijas un atjauno sumbru populāciju,” stāsta Ieva. “Tas bija iedvesmojoši un ļoti interesanti. Taču dažus vārdus vēlos veltīt arī Kauņai un Meža zinātnes un ekoloģijas fakultātei. Pilsēta, pielietojot vienkāršus ainaviskus paņēmienus, ir skaisti sakopta. Fakultātē pārsteidza milzīgā uzskates līdzekļu bagātība. Jau ienākot – sumbru izbāzeņi. Redzējām 130 (!) gadus vecu melno stārķu ģimenes izbāzeni. Turklāt tie visi ir ļoti labas kvalitātes.”
Foto no personiskā arhīva