Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes

Ogres un Ikšķiles novadu pašvaldību aģentūras “Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa "Zilie kalni" attīstības aģentūra” aicina parka apmeklētājus izvērtēt savus ieradumus un ievērot principu “ko atnesi to aiznes.”

Laika gaitā, atpūtnieku kārtības izjūta ir augusi un vairums atkritumu tiek izmesti parkā izvietotajās urnās, kas patiesi priecē. Tomēr ik gadu no parka teritorijas izved 10 tonnas sadzīves atkritumu un tas izmaksā tūkstošiem eiro, kurus varētu investēt parka attīstībā. Lai mazinātu atkritumu daudzumu, dabas parka apmeklētāji tiek aicināti dodoties dabā ievērot principu "ko atnesi, to aiznes!" un aiz sevis neko neatstāt.

Vairākas valstis atsakās no mazajām atkritumu urnām dabas parkos.

Jau iepriekš dabas parku apmeklētājiem Latvijā ar informatīvo kampaņu palīdzību popularizēts videi draudzīgs modelis, kas jau sevi pierādījis Skandināvijas valstīs. Tur dabas parkos atkritumu urnas izvieto ļoti ierobežotā daudzumā un atpūtnieki turas pie principa, ja varēju atnest, varu arī aiznest.

Meklēdami kaut ko ēdamu atkritumu urnu saturu bieži vien iznēsā putni un dzīvnieki, tādejādi sekmējot vides piesārņojumu. Turklāt pārtikas iepakojumi un citi cilvēku atstāti atkritumi var kļūt par nāves slazdiem rāpuļiem, putniem un dzīvniekiem. Šo iemeslu dēļ, daudzviet pasaulē, tostarp Igaunijā, īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās mazās atkritumu urnas vairs gandrīz nekur nav atrodamas.

Aicinām izmantot daudzkārt lietojamus iepakojumus un piederumus.

Lielu daļu Zilajos kalnos atstāto atkritumu veido dažādu ēdienu iepakojumi, tāpēc vēršoties pie atpūtniekiem vēlamies popularizēt ideju atpūtai dabā vairāk izmantot daudzkārt lietojamus iepakojumus un piederumus, tādejādi neradot atkritumus un visu lieko aizvedot sev līdz, prom no meža.

Seko zīmēm un esi atbildīgs!

Lai dabas parka “Ogres Zilie kalni”  apmeklētājus informētu par atkritumu izmešanas nosacījumiem un veicinātu  atbildīgu attieksmi pret vidi, dabas parka teritorijā ir izvietotas informatīvas zīmes. Sabiedrības informēšanas kampaņa norit arī sociālajos tīklos, kur ar dažādiem video un foto, izmantojot tēmturi #koatnesitoaiznes, dalās gan organizācijas, gan paši atpūtnieki, tādejādi aktualizējot šo tēmu un lieku reizi atgādinot par principa “Dabā ejot. Ko atnesi to aiznes.” ievērošanu.

Veicot pavisam vienkāršas darbības mēs varam parūpēties par tīru vidi, kas rada prieku pašiem un novērš apdraudējumu mežu un ūdeņu iemītniekiem