Par Zilajiem Kalniem

Zilie kalni ir Ogres Lielo Kangaru osu grēdas sastāvdaļa, kam raksturīgs izteiksmīgs reljefs un kas ietilpst Ogres novada teritorijā.

Kopš 2004. gada dabas parks “Ogres Zilie kalni” ir īpaši aizsargājama dabas teritorija 312 ha platībā. Parka teritorijas lielāko daļu aizņem skujkoku meži uz osiem – vaļņveidīgu pauguru virknes, kas ir Lielo Kangaru kalnu daļa.

Te sastopamas dažādas floras un faunas vērtības: astoņpadsmit augu, sešas putnu un vairākas kukaiņu aizsargājamās sugas.

Tiek uzskatīts, ka senatnē Zilajos kalnos atradies lībiešu pilskalns.

Parkā ir izveidotas pastaigu, izglītojošās, velo takas un distanču slēpošanas trases, kuras bezsniega periodā ir pieejamas nūjotājiem, velobraucējiem un citiem aktīvās atpūtas cienītājiem.

Parka teritorijā esošajā Dubkalnu ūdenskrātuvē ir īpaši tīrs un dzidrs ūdens, kā arī izveidotas vairākas atpūtas vietas pie ūdens.

2013. gadā parkā atklāts 30 m augsts skatu tornis.

No 2014. gada 1. janvāra dabas parku “Ogres Zilie kalni” un tam piegulošo pilsētmežu teritoriju apsaimnieko Ogres novada pašvaldību aģentūra “Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa “Zilie kalni” attīstības aģentūra”.

Atpūtas iespējas Zilajos kalnos

Kā teritorijas apsaimniekotāji organizējam izglītojošas ekskursijas, pasākumus skolēniem un citiem interesentiem – vides izziņa – iepazīšanās ar Zilo kalnu dabas un kultūrvēstures vērtībām (OINPA “TSAK Zilie kalni” AA, tālr. 29455400).

Dubkalnu ūdenskrātuve var lepoties ar ļoti tīru un dzidru peldūdeni, kas lieliski piemērots niršanai. Atpūtas vietas pie ūdens aprīkotas ar ģērbtuvēm, peldsezonā ar WC.

Populārs tūrisma objekts Zilajos kalnos ir 30 metru  augstais skatu tornis, kas izvietots  dabas parka augstākajā vietā.

Pie ūdenskrātuves iekārtotas arī 5 atpūtas vietas ar galdiem, soliem un ugunskura/grila vietu.

4 meža trenažieru vietas ar pievilkšanās stieni, līdztekām un vēderpreses treniņa soliņu.

Veidojoties pietiekami biezai sniega segai,  Zilajos kalnos tiek iekoptas distanču slēpošanas trases ar izteikti paugurainu reljefu. I kārtā no Ogres līdz Dubkalnu ūdenskrātuvei izbūvēta vai rekonstruēta slēpošanas trase 5.64 km garumā – sākot no satiksmes organizēšanas apļa Ogrē, Mālkalnes prospekta un Tīnūžu ielas krustojumā, līdz Dubkalnu ūdenskrātuvei, kā arī izveidots slēpošanas starta laukums un autostāvvieta netālu no jaunajiem Ogres kapiem.

Šobrīd izbūvēta arī trases II kārta 3.8 km garumā no Dubkalnu ūdenskrātuves līdz Ikšķilei.

Abi trases posmi ir savienoti, un ir iespēja slēpot no Ogres līdz pat Ikšķilei – kopējais trases garums ir  aptuveni 10 km.

Pagaidām trase izbūvēta bez apgaismojuma, tuvākajos gados pakāpeniski plānots izveidot apgaismotus trases posmus. Pirmo plānots izgaismot starta laukumu un stāvvietu pie tā.

Jau tagad aicinām izmantot stāvvietu starta laukumā – tā paredzēta vismaz 40 vieglajām automašīnām. Pieejama pārvietojamā WC. Jaunā stāvvieta noteikti ir ērtāka un drošāka, kā jau ierastā stāvvieta Ogres – Tīnūžu ceļa malā, iepretim Kalnāju krustojumam, – šī stāvvieta savulaik izveidojusies stihiski un nav atbilstoša drošības noteikumiem (šī teritorija  ir Latvijas valsts ceļu pārziņā). Starta laukumā izvietoti arī soliņi un meža trenažieri – pievilkšanās stienis, līdztekas, arī vēderpreses soliņš.

Slēpošanas trases platums ir 4-6 m, tās ārējās malās tiek izvietotas klasiskā soļa sliedītes (katra savam virzienam), vidū – slīdsolim veidota gluda blietēta virsma (braukšanai skujiņā). Sniegotajā laikā lūdzam slēpošanas trases neizmantot kājāmgājējiem, vizinoties ar kamaniņām vai bērnu ratiņiem, vai pastaigām ar suņiem, jo tas būtiski bojā trases kvalitāti. Ja tomēr  jāšķērso trase, lūgums saudzēt iebrauktās sliedes un pārvietoties ārpus tām.

 Lai ziemas priekus varētu baudīt ne tikai slēpotāji, sniegotajā laikā tiek iekoptas pastaigu takas kalnu korēs, pa kurām var pastaigāties vai vizināties ar kamaniņām mazie Zilo kalnu apmeklētāji, tā saudzējot izveidoto slēpošanas trasi.

Citi ar Zilajiem kalniem saistītie pakalpojumi

Slēpju un velosipēdu noma atrodas netālu no trases sākuma Ogrē, Mālkalnes prospektā 26, tālr. 65022639, 26549745.

Senvēstures un dabas spēku izzināšanas pastaigas Zilajos kalnos tiek organizētas sadarbībā ar  “Pokaiņu akadēmiju”, tālr. 29486364.

Biedrība “Sniega suņi” (tālr. 26532851) – iespēja izbraukt ar suņu vilktām kamanām pa Zilajiem kalniem.

Zirgu izjādes  piedāvā “Zaļkalni” (tālr. 29492973), daļa izjādes maršruta izvietota Zilajos kalnos.

Jautājumu un ierosinājumu gadījumā lūdzam zvanīt uz tālruni 29455400 vai rakstīt uz ieva.kraukle@ziliekalni.lv.

OINPA “TSAK Zilie kalni” AA administrācija