Jaunumi

Kā radās Ogres Zilo kalnu Dubkalnu ūdenskrātuve?

Dubkalnu ūdenskrātuve ir jauna ūdenstilpe, kura 2003.gadā izveidojusies Dubkalnu grants karjera vietā.

Tās platība – 20,8 ha, garums – 1 km, platums – vidēji 200 m. Vidējais dziļums – 2,5 m, bet maksimālais – 9 (!) m. Turklāt te ir daudz zemūdens avotu, līdz ar to šajās vietās vasarā var pārsteigt auksta ūdens josla vai ziemās ledus var būt neizturīgāks. Par to visu atcerieties, pirms vasarā aizrautīgi peldaties vai ziemā dodaties uz ledus makšķerēt. Taču pazemes avotiem ir arī savi plusi – pateicoties tiem, ūdens Dubkalnos ir ļoti dzidrs un tīrs.

Kā radās Dubkalnu ūdenskrātuve? 1959. gadā Grantskalnos sākās grants ieguve, kā rezultātā vairāku gadu desmitu laikā 20,8 ha platībā izveidojās Dubkalnu karjers. Ja darbi turpinātos, mēs būtu zaudējuši stāvkrastu – skatu laukumu, no kura paveras brīnišķīga ainava uz ūdenskrātuvi un Zilajiem kalniem. Par laimi, pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados dabas draugi sāka celt trauksmi par te sastopamajiem retajiem augiem, tajā skaitā lakaču atradni, kura, turpinot rakšanas darbus, ietu bojā. Dabas aizsardzības speciālisti un entuziasti iestājās par grants ieguves pārtraukšanu un nepieciešamību Ogres Zilajiem kalniem noteikt aizsardzības statusu. Vēlāk tas arī izdevās, un 2003. gadā Dubkalnu karjers tika slēgts.

Paldies darba rūķiem – karjera racējiem un tikpat liels paldies arī viņu apstādinātājiem – dabas draugiem! Izrādās, arī cilvēka roka Dieva dotajā pasaulē var ievilkt krāšņu triepienu.

Starpcitu, pateicoties cilvēka ietekmei, stāvkrasta nogāzē iejutusies pievilcīgi dekoratīvā Smiltāju esparsete – augs, kas aug grantī. Savukārt karjera ziemeļu krastā mājvietu radusi Sudraba eleagna audze.

Ieteikt

Informācija (2) Atvērt

Jaunumi

Skatīt visus

Tuvākie notikumi

Skatīt visus

Karte