Aizvadītajā piektdienā, 8.septembrī, Ogres Zilajos kalnos pulcējās ap tūkstots militāri patriotiskā pārgājiena “Sagaidot Mazās Juglas kaujas 106. gadadienu” dalībnieki no Ogres novada skolām. Šāds pārgājiens, kura idejas autors ir Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, aizsākās 2015. gadā un kļuvis jau par tradīciju.
Pārgājiena mērķis – skolēniem izkopt savu nacionālo pašapziņu un piederības sajūtu Latvijai, izzināt vēsturi un izrādīt cieņu karavīriem, kuri cīnījās un krita. Īpaši svarīgs pasākums ir šajā ģeopolitiski sarežģītajā laikā, kad patriotismam ir īpaša nozīme jauniešu audzināšanā. Ne velti tas tika dēvēts arī par Brīvības gājienu.
Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš uzrunā jauniešiem pieminēja latviešu strēlniekus, kuri pirms 106 gadiem pie Mazās Juglas varonīgi cīnījās, palīdzot izveidot Latvijas valsti ar savu teritoriju un valodu. Viņš arī aicināja novērtēt un nosargāt šīs vērtības. Savukārt Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona komandieris Pēteris Plečkens atzina: tik plaši apmeklēts pārgājiens apliecina, ka cīnītāji nav aizmirsti, jo “karavīrs mirst divas reizes – pirmo reizi no vecuma vai kaujā, otro reizi – kad viņu aizmirst.”
Pārgājienā piedalījās skolēni, sākot no 5. klases. Ar Zemessardzes militāro tehniku, ieročiem, sprādzienbīstamiem priekšmetiem, metāla detektoriem un vēl citām aktualitātēm viņus iepazīstināja Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona pārstāvji. Savukārt Ogres novada pašvaldības policijas un Valsts ugunsdzēsības dienesta Ogres nodaļas darbinieki demonstrēja savu aprīkojumu, tādējādi pastāstot par savu darba ikdienu. Interesantas kolektīva saliedēšanas un izturības pārbaudes piedāvāja Jaunsardze, Skauti un gaidas, Ogres biatlona klubs, Ogres Tūrisma informācijas centrs, Ogres novada sporta centrs, Latvijas pludmales glābēju asociācija, Ogres novada Izglītības pārvaldes Jaunatnes komanda.
Šogad pasākumā piedalījās Ikšķiles vidusskolas, Ogres ģimnāzijas, Ogres 1.vidusskolas, Madlienas vidusskolas, Taurupes pamatskolas, Birzgales pamatskolas, Jaunogres vidusskolas, Lielvārdes pamatskolas, Ogres Centra pamatskolas, Jumpravas pamatskolas, Ogresgala pamatskolas, Ķeguma vidusskolas, Ķeipenes pamatskolas, Lēdmanes pamatskolas, Suntažu vidusskolas, Ogres tehnikuma un vēl citu skolu audzēkņi.
Jau minētajās aktivitātēs visvairāk punktu sakrāja Ogres Valsts ģimnāzijas 10. b, Ogres Centra pamatskolas 7. d un Ikšķiles vidusskolas 5. b klase, attiecīgi iegūstot 1., 2. un 3. vietu. Balvā katrai no uzvarējušajām klasēm tika pa gardam kliņģerim.
Šo pārgājienu dabas parkā "Ogres Zilie kalni", pie Dubkalnu ūdenskrātuves, jau tradicionāli organizē Ogres novada pašvaldība, Ogres novada pašvaldības aģentūra "Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa "Zilie kalni" attīstības aģentūra" un biedrība "Patriotiskās audzināšanas un militārās tuvcīņas skola".
Mazliet par vēsturisko kauju. Mazās Juglas kauja uzskatāma par otru lielāko latviešu strēlnieku varonības apliecinājumu pēc Ziemassvētku kaujām. Tā ir viens no varonīgākajiem un reizē traģiskākajiem notikumiem Latvijas vēsturē. 1917. gada 1. septembrī Austrumu frontes Daugavas sektorā sākās lielākā vācu ofensīva triju kara gadu laikā ar mērķi ielenkt un iznīcināt Krievijas 12. armiju, kas aizsargāja Rīgu, un ieņemt pilsētu. Uzbrukums sākās tagadējā Salaspils un Ogres novada teritorijā, kur aizsardzības pozīcijas bija ieņēmuši latviešu strēlnieku pulki. 26 stundu laikā cīņā pret vāciešiem savu dzīvību atdeva vairāk nekā puse no 5. Zemgales pulka strēlniekiem un 80 procentu pulka virsnieku.
Foto no Ogres novada pašvaldības arhīva