Jaunumi

No Ogres Zilo kalnu skatu torņa vēro ziemeļblāzmu

Naktī no 26. uz 27. februāri, kā arī  naktī no 27. uz 28. februāri daudzviet Latvijā, arī Ogrē, skaidrajās nakts debesīs bija vērojama mūsu platuma grādos salīdzinoši retā dabas parādība – ziemeļblāzma.

“Ar neapbruņotu aci nevarēja redzēt, pīķa stunda bija 23:15, kad ar aci varēja nedaudz manīt,” facebook Ogre City profilā raksta fotogrāfs Māris Vancevičs. “Ne par velti es gaidīju 4,5 stundas, lai šo skaistumu varētu noķert. Paldies Torņa sildītājiem un tiem, kas piedāvāja karstu tēju!”

“Ziemeļblāzma, polārblāzma jeb kāvi ir atmosfēras augšējo slāņu (jonosfēra) spīdēšana, gaisa molekulām mijiedarbojoties ar Saules vēja daļiņām,” skaidro Vikipēdija. “Zemes magnētiskā lauka iedarbībā elektriski lādētās daļiņas virzās uz Zemes poliem, tāpēc ziemeļblāzma ir novērojama pārsvarā polu tuvumā abās Zemes puslodēs. Robeža, kur vairs nevar novērot ziemeļblāzmu, dienā ir ap 80-74° lielos platuma grādos (no ekvatora), bet naktīs 70-67° platumos. Vēl tālāk uz dienvidiem par 67° ziemeļblāzmas parasti nav novērojamas. Vienīgi palielinātas Saules aktivitātes laikā ziemeļblāzmu var novērot pat 50 grādu platumos (Centrāleiropā).

Visbiežāk ziemeļblāzmas var novērot pavasarī un rudenī, bet krietni retāk – ziemā un vasarā. Ziemeļblāzmas laikā īsā laikā izlādējas milzīgs enerģijas daudzums (vienā no 2007. gadā reģistrētajām ziemeļblāzmām izlādējās 5 x 1014 džoulu liela enerģija, kas ir aptuveni tikpat, cik 5,5 balles stiprā zemestrīcē).

Novērojot ziemeļblāzmu no Zemes, tā parādās dažādās krāsās, kuru izvietojums ātri mainās. Var vērot daudz dažādu ātri skrejošu joslu, "aizkaru" u.c. Novērots, ka paralēlie blāzmas stari bieži stiepjas Zemes magnētiskā lauka virzienā (jeb paralēli tam). Ziemeļblāzmas ilgums var būt no dažiem desmitiem minūšu līdz dažām diennaktīm.”

No Ogres Zilo kalnu skatu torņa vakarnakt iemūžināto ziemeļblāzmu skatiet mūsu aģentūras facebook profilā: https://www.facebook.com/ziliekalniofficial

Māra Vanceviča foto

 

Ieteikt

Informācija (2) Atvērt

Jaunumi

Skatīt visus

Tuvākie notikumi

Skatīt visus

Karte