Jaunumi

Ogres Zilo kalnu aģentūra atbalsta skrējienu seriālu “Apkārt Zilajiem kalniem”

18. aprīlī pulksten 19.00 sezonu uzsāk tautas skrējienu seriāls “Apkārt Zilajiem kalniem”. Šīs sezonas jaunums – ar sirsnīgām un uzmundrinošām speciālbalvām pasākumu atbalstīs “Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa “Zilie kalni” attīstības aģentūra”.

Arī šogad, tāpat kā iepriekš, kopā paredzētas 16 kārtas: 18., 25. aprīlī; 2., 9., 16., 23., 30. maijā; 6., 13., 20. jūnijā; 22., 29. augustā; 5., 12., 19. septembrī un noslēgums – 8. oktobrī.

Vairāk par skrējienu seriālu – sarunā ar vieglatlēti, divkārtēju olimpieti un šo sacensību galveno tiesnesi Agnesi Pastari.

Galvenais ir piedalīties, turklāt regulāri

“Šis ir tautas skrējienu seriāls,” uzsver A. Pastare. “Mūsu mērķis – lai visi piedalītos. Gan mazi bērni, gan lieli bērni, gan viņu vecāki, gan tādi, kas pieaugušā vecumā ir izdomājuši, ka jāsāk kustēties. Gan sportisti. Visdažādākie cilvēki skrien Zilajos kalnos. Galvenais ir piedalīties, turklāt regulāri.

No pavasara līdz Jāņiem sacensības notiek katru otrdienu pulksten 19.00. Tad atsākam augustā. Lai varētu pretendēt uz diplomu vai kausiņu, jāpiedalās desmit kārtās. Tādējādi rosinām jaunam ieradumam – iziet ārā, izkustēties un satikt līdzīgi domājošos. Iegūt mazliet vairāk prieka no fiziskās kustības un vienlaikus baudīt Ogres Zilo kalnu burvību.

Protams, var piedalīties arī vienu reizi, bet tad tas būs individuāli savai labsajūtai.

Kādreiz vērtējām ģimenes, tagad – komandas. Jo bieži vien skrien vairākas ģimenes kopā. Tad skaitām kopvērtējuma punktus, ko katrs nopelnījis, un novērtējam, kura komanda bijusi izturīgākā, noskrējusi desmit reizes.

Pieteikties var, atnākot uz Ogres Zilo kalnu sākumu pusstundu pirms starta un paņemot numuru, kas tāds pats paliks visu šo gadu. Būs jāsamaksā arī simboliska dalības maksa: sezonai – pieaugušajiem 10 eiro, bērniem 5 eiro; atsevišķai kārtai – attiecīgi 2 un 1 eiro.

Vēl var pieteikties: www.facebook.com/ziliekalni

Pievienoties skrējienam iespējams visas sezonas garumā. Turklāt nav nekādu vecuma ierobežojumu – katram dzimumam ir astoņas grupas. Var izvēlēties 2, 4 vai 8 kilometru distanci.”

 

Trenera Gutpelca iecienītās speciālbalvas

“Pašlaik balviņas mums ir simboliskas, jo dalības maksas arī nav lielas. Par rīkošanas izdevumu segšanu pateicamies Ogres novada sporta centram un par tām mazajām dalības naudiņām, ko esam savākuši sezonas laikā, sagādājam simboliskus apbalvojumus – sirsnīgās balvas. Vērtējam tradicionālās kategorijās,” stāsta Agnese.

Runājot par “Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa “Zilie kalni” attīstības aģentūras iesaistīšanos šajā procesā, viņa atgriežas šo sacensību pamatlicēja Georga Gutpelca laikos: “Trenerim ik pa brīdim sezonas gaitā bija speciālbalvas (kaut vai šokolādīte). Tam, kurš par visvairāk minūtēm uzlabojis rezultātu vai kurš ir pirmais no visjaunākajiem, vai kurš – pirmais no visvecākajiem, un līdzīgi. Nevis pēc nolikuma, ko visi jau zina. Pašlaik mums tādu pārsteigumu nav.

Aģentūras balva varētu būt subjektīvs vērtējums, sekojot, kā mēs sezonā startējam. Piemēram, kurš visvairāk kilometru noskrējis pa Zilajiem kalniem. Vēl var izmērīt arī to, kurš visilgāk, tātad baudot, skrējis.

Protams, mēs varam novērot arī kādus īpašus gadījumus. Ir bijuši bērni, kas pavasarī sezonu sāk kukaragā, bet rudenī jau skrien paši. Ir bijuši cilvēki, kas sākumā nogājuši divus kilometrus, bet sezonas beigās vai nākamajā sezonā jau noskrējuši četrus.

Mēs nevaram paredzēt, kas sevišķs notiks šajā sezonā, bet būsim gatavi piefiksēt šo individuālo sasniegumu, kas ir speciālbalvas vērts,” idejai atvērta Agnese.

 

Skrējiens aizsācies pirms teju pusgadsimta

Šo skrējienu aizsāka nu jau mūžībā aizgājušais vieglatlētikas treneris, arī Ogres Goda pilsonis Georgs Gutpelcs. “Precīzu ziņu man nav, taču šīs sacensības pastāv ļoti sen. Tās ir arī krietni vecākas par dabas parku. Mēs sakām: Zilajos kalnos skrienam vairāk nekā 40 gadu. Jo treneris Gutpelcs uz Ogri pārcēlās 1973. gadā, sāka trenēt un rīkot dažādus pasākumus. Kopš tā laika te ir notikuši arī krosa skrējieni.

Laika gaitā pasākums ir pilnveidojies – pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados uzsākti Zilo kalnu apļi. Vēlāk tas kļuva par seriālu ar kārtām,” skrējiena vēsturē ieskatās Agnese.

 

No dalībnieces līdz galvenajai tiesnesei un olimpietei

“Es pati esmu ogrēniete kopš 2003. gada, tātad nu jau 20 gadus. Kad pārcēlāmies šurp, gāju skolā un jau no pirmā rudens paspēju piedalīties dažos skrējienos. Sāku arī trenēties pie Georga Gutpelca,” atceras Agnese. “Daudzi, kas pirmajā reizē kopā ar mani skrēja, vēl joprojām to dara.

Kopš treneris Gutpelcs 2019. gadā devās mūžībā, esmu galvenā tiesnese sacensībām un sadarbībā ar Ogres novada sporta centru turpinām un uzturam dzīvu šo tradīciju.”

Agnese piekrīt, ka kļūt par Georga Gutpelca darba turpinātāju ir likumsakarīgi un pašsaprotami. “Es biju viena no cītīgākajām treniņu dalībniecēm, izvirzīju sev augstus mērķus, ko man palīdzēja sasniegt treneris. Ikdienā visos Zilo kalnu skrējiena procesos biju iesaistīta. Izdodot numurus, pārrakstot rezultātus datorā vai piefiksējot hronometra laikus finišā. Jau no 2003. gada trenerim palīdzēju – vai nu pie apbalvošanas, vai sagatavoties kādam atsevišķam skrējienam. Un tā arvien vairāk, vairāk, vairāk, un šobrīd esmu galvenā tiesnese,” stāsta Agnese.

Jautāta par sporta būtiskākajām virsotnēm, uz kurām iets kopā ar treneri Gutpelcu, viņa atzīst: “Viens no lielākajiem sasniegumiem, ar ko es pati lepojos, ir Latvijas rekords 20 km soļošanā. Šobrīd neviens to vēl nav pārspējis. Noteikti ir bijis kāpums soli pa solītim arvien augstāk. Sākumā vēlējos kļūt par Latvijas čempioni, tad man gribējās aizbraukt uz Baltijas sacensībām un uzvarēt, tad aizbraukt uz Latvijas – Zviedrijas soļošanas sacīkstēm un atkal uzvarēt, tikt izlasē. Piedalījos Eiropas U 20 un U 23 vieglatlētikas čempionātā, kur jāizpilda diezgan augsti kvalifikācijas normatīvi. Tad vairāki pasaules čempionāti un visbeidzot vasaras olimpiskās spēles.”

Atgriežoties pie seriāla “Apkārt Zilajiem kalniem”, Agnese min Latvijā zināmus vieglatlētus, kas te sākuši skriet bērnībā un turpina to darīt joprojām. Arī viņa pati katras otrdienas sacensībās ir spilgts atgādinājums tam, ka no Zilajiem kalniem var aizsoļot tālu pasaulē. Taču Agnese vēlreiz uzsver: “Nevajag uzreiz skatīties augstu un salīdzināt, bet izvirzīt savus mērķus – noskriet, izturēt, piedalīties. Par savām uzvarām pār sevi mēs tikpat ļoti priecājamies, kā kāds cits par iekļūšanu Latvijas izlasē. Atzinība sev un novērtējums sev –tas ir galvenais.”

 

“Kamēr būs Zilie kalni, būs arī skrējienu seriāls “Apkārt Zilajiem kalniem”!”

“Ko mums dod Zilie kalni?” sarunas noslēgumā pati jautā un arī atbild Agnese: “Mēs skrienam dabā, pa kalniem, pa sakārtotu vidi. Ļoti novērtējam, ka takas tiek uzturētas, skriet kļūst arvien labāk, nevis otrādi.”

Savukārt uz jautājumu, cik ilgs mūžs paredzams skrējienam “Apkārt Zilajiem kalniem”, Agnese pārliecināti atbild: “Kamēr būs Zilie kalni, būs arī tautas skrējienu seriāls “Apkārt Zilajiem kalniem”!”

 

Foto no Ogres Zilo kalnu aģentūras un Agneses Pastares arhīva

Skrējienu seriāla “Apkārt Zilajiem kalniem” galvenā tiesnese Agnese Pastare Ogres Zilajos kalnos.

 

2016.gada augusts. Soļotāja Agnese Pastare kopā ar treneri Georgu Gutpelcu devušies uz Rio olimpiskajām spēlēm.

Ieteikt

Informācija (2) Atvērt

Jaunumi

Skatīt visus

Tuvākie notikumi

Skatīt visus

Karte