Jaunumi

Ogres Zilo kalnu vārdabrālis – teikām un leģendām apvītais Valmieras Zilaiskalns

Ogres Zilajiem kalniem ir cienījami vārdabrāļi – gan Latvijā, gan pasaulē. Šoreiz iepazīstinām ar vienu no tiem – Valmieras Zilokalnu.

Teikām, nostāstiem un zilas dūmakas apvīts, Zilaiskalns lepni paceļas Valmieras novada Kocēnu pagastā.

Kalns atrodas Burtnieku līdzenumā, 12 km uz rietumiem no Valmieras. Tas ir apaudzis ar mežu, bet pavasarī – noklāts zilajām vizbulītēm. Zilākalna absolūtais augstums ir 126,7 metri virs jūras līmeņa, un tas paceļas 66,6 metrus virs apkārtējā pārpurvotā un lēzeni viļņotā līdzenuma.

 

No skatu torņa var redzēt pat 50 km tālu

Zilākalna virsotnē atrodas skatu tornis, savukārt netālu no tā – astronomiskais stabs, kam noteiktas astronomiskās koordinātes.

No virsotnē esošā torņa paveras skats uz Augstrozes pakalnu. Skaidrā laikā var redzēt Burtnieku un citus apkārtnes ezerus, kā arī Vidzemes pilsētas. Redzamība var sasniegt pat 50 km. Vēl vienā no Zilā kalna virsotnēm – Avotiņkalniņā – kādreiz tecējis avotiņš, kurā upurēts un kura ūdens īpaši dziedinājis acu slimības. Pēc avota ūdens izsīkšanas šim nolūkam lietotas atstātās smiltis.

 

Ar šo vietu saista tautas dziednieci Zilākalna Martu

Zilaiskalns pazīstams arī kā iecienīta pareģošanas un ziedošanas vieta. Kalna ziemeļu nogāzē atrodas kulta akmens ar mākslīgi veidotu iedobumu. Teikās un nostāstos Zilaiskalns tiek minēts arī kā raganu pulcēšanās vieta.

Ar Zilokalnu saista leģendāro tautas dziednieci Martu (sauktu Zilākalna Martu, īstajā vārdā Martu Rāceni (1908-1992)). Viņa 32 gadus dzīvoja nomaļajās "Zažēnu" mājās pie Valmieras-Dikļu autoceļa. Dziednieci un viņas brīnumdarbus zināja visā Latvijā. Viņa ziedojusi naudu arī vietējās Dikļu luterāņu baznīcas uzturēšanai.

Par Zilāskalna Martu klīda visdažādākie nostāsti. Piemēram, pie viņas ieradies tik daudz cilvēku, ka rindu kārtošanai Marta aicinājusi milici un maksājusi viņam labu algu. Vienlaikus dziedniece pieņēmusi daudz sirdzēju, visbiežāk 12. Viņi nolikuši uz galda līdzatvestos produktus – sāli, cukuru, taukus, ūdeni u.c., un viņa, krēslā sēžot, skaitījusi sev vien saprotamus vārdus. Ļoti daudziem tas palīdzējis. Klīda arī runas, ka Marta bijusi izsūtīto sarakstā, jau ielikta mašīnā promvešanai, bet tā nekustējusi ne no vietas. Izmēģinājušies stundām, bet nekā. Beidzot vedēji noticējuši, ka mašīnu neiedarbinās, kamēr tajā būs Marta, ļāvuši viņai izkāpt, un mašīna atkal gājusi.

 

Kā radies nosaukums “Zilaiskalns”?

Uzskata, ka nosaukums "Zilais kalns" ne tik daudz ir saistīts ar īpašības vārdu "zils" kā ar lietvārda sakni "sil" vai "zil", kas būtiski saistīta ar vārdu "zīlēt" vai krievu valodas vārdu "sila" – spēks.

 

Iemīļojuši jaunie pāri

Uz Valmieras novada Zilokalnu smelties enerģiju savai laulībai, ziedot varenajiem spēkiem vai vienkārši piedzīvot skaistu foto sesiju brauc jaunie pāri. Tāpat šurp daudzi dodas ar cerību dziedināties.

 

Foto – Visit Valmiera

Ieteikt

Informācija (2) Atvērt

Jaunumi

Skatīt visus

Karte